A vmprok trtnelme
Vampirhandbuch 2007.04.17. 14:17
. ..."De a vmprhit mr sokkal korbbi idkbe nylik vissza, ezrt, ha ’fnyt’ akarunk derteni Drakula s trsai ’letre’, sok-sok vszzadot kell visszamennnk"...
A vmprok trtnelme
Nphit:
A 15. szzadtl kezdve terjedt el a kzp- s kelet-eurpai npi hiedelmek alapjn az az elkpzels, hogy a vmpr nem ms, mint olyan kt lbon jrkl hulla, aki naplemente utn csaldtagokat s bartokat tmad meg, hogy kiszvhassa a vrket. De a vmprhit mr sokkal korbbi idkbe nylik vissza, ezrt, ha ’fnyt’ akarunk derteni Drakula s trsai ’letre’, sok-sok vszzadot kell visszamennnk.

A vmprhit az egsz vilgon ltezik. Bram Stoker Drakuljban Abraham Van Helsing ezt mondja: „Hiszen, higgyen nekem, mindenhol ismertk (=a vmprt), ahol emberek ltek; teht a rgi Grgorszgban, a rgi Rmban, akadtak Nmetorszgban, Franciaorszgban, Indiban, … st, mg Knban is.”
Vr: ltfontossg az embereknek. Vr nlkl nincs let, azt mr az skorban is tudtk. Hatsos volt (lltlag), ha az istenek kegyeibe akartl frkzni. Ezrt vrldozatokat mutattak be az istenek tiszteletre.
Odsszeusz: Vrszv szellemekrl mr Homrosz Ilyszban is tallhatk feljegyzsek; egy olyan eposzban, amit Kr. e a 8. szzadban rtak. A grg hs brnyokat ldoz, s a vrket egy ednybe gyjti, hogy megidzhesse a halottak szellemt, akik a vrtl bizonyos idre visszanyerik leterejket. (ugyanez trtnik egy vmprral is, amikor vrt iszik.)
Lmia: Grgorszgban vrszv lnyekbl nem volt hiny. A lmia olyan flelmet kelt szrnyas dmon, ami gyermekeket l s kiszvja vrket.
Strigk: olyan vmprboszorkk, akik varj alakjban jszlttek s gyermekek vrt ittk, de a felntt frfiakat sem vetettk meg; ket lmukban leptk meg.
Lilith: Babilniban riogatott. Termszetfeletti lnyknt is gyermekeket s csecsemket fogyasztott. Hber lersok szerint Lilith dm els felesge volt, de elhagyta t, s a dmonok, valamint a rossz szellemek kirlynje lett.
Kli: Indiai vrszv istenn. 600 vvel Kr. e mr nv szerint emlegettk ezt a hegyes szemfogakkal felszerelt lnyt. A betegsg, hbor s hall istennjeknt Kli kztiszteletnek rvendett, ugyanakkor fltk is. Hogy kegyeibe frkzzenek, vrldozatokat mutattak be neki (ltalban kecskt). Klinak mindene volt a vr. Miutn egy harcban legyzte a RAKTAVIJA dmont, kiszvta az sszes vrt.
Kzpkor:
A 11. szzadi Eurpban trtnetek keringtek olyan halottakrl, akiknek a testt srjukon kvl talltk meg, s szemmel lthatan nerejkbl hagytk el a koporsjukat. Egy 1818-as knyvben, a Dictionaire Infernal-ban a francia Jacques Albin Simon de Plancy beszmol ilyen esetekrl.
Angliban, a 12. szzadban hasonl esetekrl szmoltak be szerzetesek. A Rerum Anglicarum cm knyvben, amit 1196-ban rtak, mr olvashatak beszmolk olyan halottakrl, akik vrszerzs cljbl keltek ki srjukbl. Ezeknek a hullknak jobb sz hjn (a vmpr kifejezst akkor mg nem ismertk) cadaver sanguisugus (vrszv holttest) nevet adtk.
Felvetdhet a krds, hogy hogyan juthatott eszkbe ez a vrszv-hulla-kikel-a-srjbl-elmlet, hiszen ezeknek a lnyeknek mr semmi kzk sincs az kor vrszomjas isteneihez. Ez azzal hozhat sszefggsbe, hogy akkoriban egyre tbb jrvny (pl.: kolera, pestis) tombolt Eurpban, s aki megfertzdtt, az annyira lefogyott s elsorvadt, hogy joggal nzhettk jrkl hullnak.
A jrvnyokra val tekintettel igyekeztek mindenkit gyorsan eltemetni - nha tl gyorsan is. Hiszen - mivel elgg fejletlen volt az orvostudomny - gy llaptottk meg, hogy az egyed halott-e, hogy agy tkrt vagy egy tollat tartottak az arca el. Ha a tkr nem prsodott be vagy a toll nem libbent meg, halottnak nyilvntottk az illett s amilyen gyorsan csak tudtk, eltemettk. Meglehetsen szerencstlen mdszer volt, hiszen nem egyszer l embert temettek el, akik nehezen viseltk, hogy egy koporsban brednek fel. Elkeseredett szabadulsi ksrleteik kvetkeztben elfordult, hogy vresre karmoltk magukat. A temetbe tved emberek nha hallottak kiltsokat, kopogst s egyb zrejeket a srokbl, de mivel gy hittk, hogy akit mr eltemettek, az bizonyosan halott, nem reztek klnsebb ksztetst a hangok forrsnak feldertshez. Ha hetekkel ksbb kinyitottk a koporst, egy friss vrfoltokkal teli hullt talltak. Ebbl arra kvetkeztettek, hogy az illet egy vmpr, s a vr az ldozataitl szrmazik. Teht egy karval tszrtk a szvt, s levgtk a fejt. Ezzel megszabadtottk az lhalottat knjaitl.
A vmpr sz szlv eredet, s vrszvt jelent. A kelet-eurpai vmprnak nem voltak olyan figyelemremlt szemfogai, mint a ’mai’ vmprnak, hanem tompa fogakkal kellett vacsorhoz jutnia. A kelet-eurpai vmpr nem a nyaki trnl, hanem a mellkasnl, a szve tjn harapta meg az ldozatt. Gyakran a mellkasra telepedett, mieltt mg lecsapott volna, hogy kiprselje a tdbl a levegt. Ha kiszvta ldozata vrt, az is vmprr vlt. Mivel a kelet-eurpai vmpr kizrlag csaldtagokat harapott meg, az elhunyt rokonai lland rettegsben ltek, hogy mikor jn el rtk az agyarfej nagybcsi. Hogy megvdjk magukat ez esetleges ltogattl, az ablakokba s az ajtba fokhagymt s vadrzst akasztottak.
Hogy a nagypapinak mg vletlenl se jusson eszbe felkelni a koporsjbl, gyakran odaszgeztk a testet a kopors aljhoz egy karval. Az is kzkedvelt mdszer volt, hogy a fejt levgtk s homokot szrtak a test s a fej kz, vagy a lbak kz tettk a fejet. A msik varici az volt, hogy a holttestet arccal lefel helyeztk a koporsba, gy ha mgis kedve szottyant volna kimszni a nagyinak, akkor t kellett volna magt snia az egsz fldgolyn, hogy vgl Mexikban kssn ki.
A 18. s 19. szzadban mr gy gondoltak a vmprokra, mint spadt, tekintlyparancsol, flholt nemesekre, akik stt kastlyaik flhomlyban, alagutakban rejtznek, s a birtokukon portyznak. Itt mr tartoznak hozzjuk olyan kiegsztk, mint a thegyes szemfogak, s a gynyr fiatal hlgyek, akik hallosan szerelmesek beljk.
A vmprkpeny motvuma elszr 1924-ben lp sznre, mgpedig Hamilton Dean s Lugosi Bla kzvettsvel. Ez a viselet pedig annyira kzkedvelt lett, hogy mg j sok vtizedig megmaradtak ennl a verzinl a dramatikusok.
A hegyes szemfog mra mr a vmpr jelkpv vlt; habr csak a huszadik szzadban kerlt a kpbe. Addig csak „hegyes fogakrl” volt sz, de hogy melyikek is pontosan - az sszes, esetleg csak az ells metszfogak (Nosferatu) - az titok maradt. Hiszen Bram Stoker is csak les fogakrl tesz emltst.
A sznszek a filmekben s a sznhzakban praktikai okokbl hossz szemfogakkal tntek fel. Ez volt szmukra a legpraktikusabb, hiszen thegyes kapafogakkal, vagy egy egsz sor les foggal nehezen tudtak volna beszlni (s ne is emltsk, milyen egszsgtelen lehetett a nyelvre nzve).
Forrs: Das Vampirhandbuch
|