Feketemacska
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Men

*Kezdoldal*
*Feketemacska*
*kpek*

*Fogalomtr*

*Egy kicsi rlam...*
*Mirt j ha regisztrlsz?*

Gondolatok:

*tletlda*

*Panaszknyvecske*

*Itt Hirdess!*

 

 
Vendgknyv

"Szvem darabjt itt hagyom,
mint pillangszv szeret."

 

 
Bannerek

 

Buttonom:

***

 

 
Feketemacska
Feketemacska : Vilgjr3

Vilgjr3

Prduc  2005.08.26. 09:12

Egyiptom vallsa s mitolgija

Egyiptom vallsa s mitolgija
 

Egyiptom trtnelme s rsbelisgnek trtnete a Kr. e. 3. vezred elejn, a Nlus menti korbbi fejedelemsgek birodalomm val egyestsvel prhuzamosan kezdõdik. Vallsi rgmltjrl val tudsunk legõsibb emlkei is ebbõl az idõbõl valk: a korai birodalmi korszak vallstrtneti anyagban loklis, vrosi vdistenek sokasgt talljuk, akiknek totemisztikus tiszteletrõl a ksõbbi egyiptomi istenvilg llatalakos brzolsainak gazdag szimbolikja tesz tanbizonysgot. Ennek a peridusnak a jellegzetessge, hogy mg hinyzik nem csupn az egysges pantheon, de az istenalakok kztti, ksõbb oly termszetes specializci is: egy-egy telepls patrnusa vi fldjn minden fontos gi feladat birtokosa, isteni szerep betltõje. A birodalom kialakulsval lassan kiformld pantheon lre is kt jelentõ vros vdistene kerl: Memphis s Thba istene, Amon s R eredetket tekintve egyarnt nap-, bika- s termkenysgistenek, akiknek alakja mr az birodalmi idõkben Amon-R nven egyesl. Attributumaikbl is kvetkezik, hogy e kettõs fõisten felemelkedse mgtt a termkenysg-valls elemeit kell keresnnk: maga a fõisten alapvetõ letelvet s nemzõerõt testest meg. Mivel Egyiptom ltnek alapja a Nlus, nem meglepõ, hogy mr a korai idõben megfigyelhetjk a Nlus-isten s a Fldistennõ jelenltt a mitolgiai hagyomnyban. A ksõi teolgiai spekulci szerint egybknt a vilg kt õsi isten-pr, Su s Nut, Geb s Tefnut nsznak gymlcse: az õ egyeslskbõl szrmazik az g s a fld, a levegõ s a vz elvlsa. A mtosz az ember megteremtst a gyakran Amonnal azonostott Ptah nevhez kapcsolta, az alvilg pedig a legtbb szveg szerint a saklfejû Anubisz birodalma. Az istenek msodik genercijbl val a termkenysg- s Nlus-isten, Ozirisz s nõi prja, a termkeny anyasgot s Egyiptom letad fldjt is megjelentõ zisz. Õk ketten testvrek, de frj-felesg is; ellensgeik egy ugyancsak testvr-hzaspr, Szth, a forr sivatagi szl ura s Neftisz, a termketlen sivatag rnõje.

 

Az egyiptomi mitolgia egyik kzponti motvuma is az e kt istenpr kztt kibontakoz, a termszetben vrõl vre megismtlõdõ kzdelem. A fltkeny Szth megli Oziriszt, sztdarabolt testt pedig az alvilgra veti. zisz frje keressre indul; alereszkedik az alvilgba, sszeilleszti a sztvgott testet, majd szerelmvel j letre kelti azt. Ebbõl az letet fakaszt lelsbõl szrmazik Hrusz, az ujjszletõ vilg ura, akit napkoronggal vagy az gbe emelkedõ slyom kpben brzolnak. Az egyiptomi ember ebben a trtnetben sajt vilgra ismert: Amon napisten az let forrsa; Ozrisz s zisz nsza a termszet tavaszi bredse, Ozrisz halla pedig a szraz vszakkal elkvetkezõ nsg ideje. A Nlus ltal fakasztott let s a forr sivatagi szl keltette hall ciklikussga Egyiptom ltnek alaphelyzete, vallsnak, mitolgijnak motvuma is. Egyiptom liturgikus letnek cscspontja vrõl vre az Ozrisz-zisz mtosz felidzse volt: a feltmad s meghal isten mr a legõsibb idõktõl let s hall a termszetben s az emberi letben is zajl kzdelmt szimbolizlta. Mindez nem homlyostotta el az idõk sorn Amon-R istenkirlyi kultuszt, sõt Horusz 'megdicsõlst' is igyekeztek egy idõ utn a napistennel val egyeslsknt rtelmezni. E fõalakok mellett a kozmikus istenek alig jutnak szerephez a pantheonban, a helyi istenek, a vrosi s kultr-hroszok jelentõsge azonban a npi vallsossg vilgban egszen az kor vgig tretlen maradt. Tudunk viszont egy olyan pillanatrl az egyiptomi vallsi kultra trtnetben, amely szinte minden rtelemben titokzatosnak s magmagyarzhatatlannak szmt. Kr. e. 1370 krl az Egyiptomot mr-mr isteni hatalommal kormnyz fra, IV. Amenhotep - taln az llami kultusz s az Amon-papsg befolyst cskkenteni akarva - vallsi reformot vezetett be. Õ is egy rgta ismert isten, Aton, a fnylõ napkorong kultuszt tette hivataloss; Amon nevt Atonra iratta t a hivatalos szvegekben, a rgi papsg helybe j, az elvont 'napkorong-isten' hitt npszerûstõ papsgot lltott, maghoz szemlytelen gitest-istenhez pedig kltõi szpsgû himnuszokat rt. A sok vallstrtnsz ltal monoteista ksrletnek tlt reform a fra hallval elbukott: helyrellt a pantheon hagyomnyos rendje, az jbirodalmi korban pedig Amon hite mr erõsebb, mint valaha volt. A ksõi kor birodalmi vallsossga ismt vltozik: nagy npszerûsgre jutnak az asztrl-kultuszok, a csillaghit s az asztrlmgia. Ebben a korban erõsdnek fel az egyiptomi hitvilg korbban is fontos elemei: a theriomorf, llatalak istenek imdsa, a rolvassok s varzslatok divatja, az ncl ritualizmus.

Egyiptom npe is monumentlis templomokat emelve, azokban istenei szobrt õrizve gyakorolta vallst. A legfontosabb szentlyeket Amon tiszteletre emeltk, de minden valamireval istennek megvolt a maga lakhelye, vrosa. Templomaik mlyn az egyiptomiak isteneik szobrt õriztk, a szently krzett pedig vzmedenckkel, kertekkel, ligetekkel vettk krl. Az ldozatok zme itt is telfelajnls, de kedveltek voltak a krmenetek, ltvnyos vizi szertartsok is. A vallsi let irnytst papi rteg vgezte, amely az idõk sorn komoly politikai s gazdasgi hatalomra is szert tett. Az õ kezkben volt az rs ismeretnek s a tudomnyok mûvelsnek privilgiuma, m mg hadvezrknt is gyakran tallkozunk fõpapokkal. Egyiptom vallsi letnek igazi irnytja azonban a fra, az uralkod. Istenek gyermeke, 'az ifj Hrusz' õ, aki fldi halla utn a pantheon magasba emelkedik.

Egyiptom trtnetbõl kvetkezõen a hellenizmus kora elõtt szinkretisztikus jelensgeknek alig talljuk a nyomt, hiszen ez a civilizci meglehetõsen zrtnak s vdettnek bizonyult vezredeken t idegen hatsokkal szemben. Ez a nagyfok stabilits is okozhatta persze, hogy igen sok archaikus elem õrzõdtt meg ebben a kultrban; nem pusztn a termszethez val kzelsg lmnye, de õsi totemisztikus s fetisisztikus eszmk sokasga is. Volt azonban Egyiptom hitnek egy olyan klnleges vonsa, amely azta is felkelti a vallstrtnszek figyelmt. Mg a kortrs civilizcikban a hall utni let, a llek tovbblsnek gondolata alig, vagy csak ksõn bontakozott ki, addig Egyiptom hitnek a gazdag tlvilghit adja igazi karaktert. Mr az birodalom monumentlis piramisai is arrl tesznek tansgot, hogy a hall utni let krdse alapvetõ jelentõsgû; a mitolgiai szvegek, a szertartsok sokasga ugyanezt tmaszta al. Jellemzõ az is, hogy az egyiptomi hitvilg aprlkos lerst is a halottkultusz szvegeibõl ismerjk: a Menphiszi s a Thbai teolgia tmja zmben a tlvilgi let, a 'Halottak knyve' anyaga pedig az egyiptomi hitvilgrl szl legfontosabb forrsunk.

A halottkultusz kiindulpontja az a meggyõzõds, hogy az emberben õt tllni kpes eleven llek lakozik. Ez a llek kt sszetevõbõl ll, amelyek a hall pillanatban elszakadnak egymstl. Ka, az ember rnykpe ('hasonms-lelke'), aki a test kzelben marad, Ba pedig a hall utn emberarc madr kpben az gbe szll. Ba idõrõl idõre visszatr az alvilgbl, hogy ellenõrizze a halottrl val megfelelõ gondoskodst. Ez a hiedelem a magyarzata annak, hogy az egyiptomiak szinte knos gonddal ksztettk fel halottaikat az utols tra. A tetemet - ha arra md volt - mumifikltk, rtktrgyait, hasznlati eszkzeit pedig mell helyeztk, a belsõsgek s a vele marad llek, a Ka szmra pedig kln helyet ksztettek. A kzrendû emberek srjaiba apr szobrocskk is kerltek, hogy az elhalt helyett a tlvilgon õk dolgozzanak. A Halottak knyve szerint egybknt a holtak lelke isteni rvszek kzremûkdsvel vizi ton rkezik az alvilgra: a halotti szertarts sorn a srba helyezett brkk is ezt az utols utat jelkpezik.

Megklnbztetett gondoskods jrt ki az istenek fiainak, a fraknak. Jelkpes ritusok utn, gondosan mumifiklva kerlt testk a piramis halotti kamrjba vagy a Kirlyok vlgye valamelyik sziklasrjba. A fejedelmi holtat ksrõ pompa s gazdagsg a fra gbe emelkedst kszti elõ: az uralkod lelke 'Hruszknt a Napba szll', ahol maga is istenn, Ozirissz vltozik. Az elõkelõk lelkrõl val gondoskods a frai temets kicsinytett msa: itt is mumifikljk a holttestet, gazdagon mellkletezik, az pedig kitntetsnek szmt, ha a vgsõ nyughely a fra srjnak kzelben van. Maguk a holt lelkek egybknt hbortatlan bkben s nyugalomban lnek az istenek ltal thatott tlvilgban: a kzrendû tragdija ppen az, hogy szmra ez a lehetõsg csak vgylom marad.

A hellenisztikus s a rmai korban az egyiptomi vallsi kultra sajtos vltozsokon esett t. A hagyomnyos pantheon alakjait ebben az idõben szinkretisztikus mdon azonostottk a grg vilg isteneivel, az egyiptomi mitolgia elemei pedig szervesen pltek be a grg mediterrn vilg hitbe. Ennek a folyamatnak a legfontosabb llomsa Ozirisz s zisz hagyomnyos mtosznak a hellenisztikus vilgban val tformldsa volt; a kt isten eredeti mtosza ezekben a ksõbbi idõkben a 'meghal s feltmad istenek' mitolgiai hagyomnynak folytatsa volt.

 


Az t eleje

*Mgia*

*Gygyts*

*Vdekezz!*

*Aura*

*Varzslatok*

*rdemes tudni*

*Babons* 

*Misztikus lnyek,

misztikus emberek*

 

 
Pletyklda
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
szmll
Induls: 2005-05-12
 
Blcsessgek
 

A PlayStation 3-ra jelentõsen felborultak az erõviszonyok a konzolpiacon. Ha érdekel a PS3 története, akkor kattints ide    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran! Mese, mese, meskete - ha nem hiszed, nézz bele!    *****    Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    ✨ Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott – ismerd meg a „Megóvlak” címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG